Blog

Kredyt frankowy (CHF)

Blog

Kredyt frankowy (CHF)

Pod potocznym pojęciem „kredyt frankowy” rozumie się kredyt powiązany (waloryzowany) do waluty obcej w postaci franka szwajcarskiego (CHF).

W chwili obecnej, w ocenie większości sądów, tego rodzaju umowy zawierane z konsumentami są nieważne z przede wszystkim dwóch powodów:

1) Kursem CHF, jaki stosowany był dla obliczania wysokości raty, był przeważnie kurs sprzedaży CHF obowiązujący w banku udzielającym kredytu. Stosowane przez banki umowy kredytu oraz regulaminy udzielania kredytów, najczęściej nie określały przy tym, w jaki sposób wyliczany jest kurs CHF obowiązujący w tabeli banku. Teoretycznie zatem, wysokość raty kredytu zależna była tylko i wyłącznie od jednej strony umowy tj. banku, nic bowiem nie stało na przeszkodzie aby kurs CHF w tabeli banku został ustalony w sposób dowolny np. o 2 zł powyżej kursu średniego NBP.

2) Konsument tak naprawdę nie wiedział, jakie zobowiązanie zaciąga. Generalnie w przypadku umów zawieranych z konsumentami sposób zaprezentowania umowy oraz jej treść winna być dla konsumenta zrozumiała na tyle, aby mógł on ocenić, jakie zobowiązanie zaciąga oraz na jakiego rodzaju ryzyko się godzi. Ważnym jest, iż przedsiębiorca, w tym bank, musi dołożyć starań, aby jego klient faktycznie zrozumiał, z czym wiąże się zawierana umowa. Formułka zgodnie z którą „kredytobiorca oświadcza, iż jest świadomy ryzyka kursowego” nie jest wystarczająca. W przypadku większości zawieranych „kredytów frankowych” kredytobiorcy nie byli należycie pouczani o ryzyku, z jakim wiąże się zawarcie umowy.

Stwierdzenie nieważności zawartej umowy kredytu, skutkuje w przy tym obowiązkiem zwrotu przez strony wzajemnych świadczeń, czyli bank jest w takim wypadku zwykle zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy wszystkich wpłaconych przez kredytobiorcę kwot.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż osoby posiadające kredyt frankowy, nawet już spłacony, mają duże szanse na uzyskanie na drodze sądowej korzystnego dla siebie orzeczenia lub zawarcie korzystnej ugody. Wartym podkreślenia jest, iż pomimo tego, że postępowania sądowe obecnie trwają długo, kredytobiorca może zostać zwolniony z obowiązku płacenia rat kredytu przez czas trwania postępowania. W przypadku kredytobiorców, których mam przyjemność reprezentować, żaden nie musi obecnie spłacać rat zaciągniętego kredytu frankowego.

Powyższe naturalnie nie wyczerpuje w całości zagadnienia kredytów indeksowanych oraz denominowanych do waluty obcej. Celem uzyskania pełnej porady w tym zakresie zapraszam do kontaktu. Jestem w stanie zaoferować korzystne warunki prowadzenia sprawy o stwierdzenie nieważności kredytu indeksowanego albo denominowanego do waluty obcej.