Blog

Czy można pracować na urlopie wychowawczym?

Blog

Czy można pracować na urlopie wychowawczym?

Czy można pracować na urlopie wychowawczym?

Odpowiedź brzmi – TAK. Zgodnie bowiem z art. 1862 Kodeksu pracy:

  • 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  • 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Pamiętać jednakże należy o kilku ograniczeniach. Po pierwsze, urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zatem podjęcie pracy zarobkowej w trakcie trwania tego urlopu nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jeżeli bowiem pracodawca uzna że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, może wówczas wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym. Stosowne wezwanie pracodawca musi jednakże wystosować nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości, że pracownik nie wykorzystuje urlopu wychowawczego zgodnie z przeznaczeniem i w wezwaniu musi pracownikowi wyznaczyć odpowiedni termin na stawienie się w pracy ale nie krótszy niż 3 dni od dnia wezwania.

Jaki wymiar pracy na urlopie nie koliduje ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem? Niestety, brak jest w tym względzie jednoznacznej odpowiedzi. Wskazuje się co prawda, że wymiar pracy powinien być mniejszy niż ½ etatu, co znajduje uzasadnienie w brzmieniu art. 1867 Kodeksu pracy, zgodnie z którym: „Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika”.

Jeżeli zatem ustawodawca przewidział dla pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego prawo do wystąpienia z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do pół etatu, to pracownik, który jest w stanie świadczyć pracę właśnie w takim wymiarze powinien skorzystać z uprawnienia przewidzianego w art. 1867 Kodeksu pracy.

Podkreślenia jednakże wymaga, że jest to jedna z interpretacji, a tym samym podjęcie podczas urlopu wychowawczego pracy w wymiarze np. 2/5 etatu nie w każdym przypadku sporu z pracodawcą będzie gwarantować wygraną. Kluczowym jest bowiem ustalenie, czy podjęcie przez pracownika pracy w czasie urlopu wychowawczego koliduje ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Pamiętać także należy, że podjęcie pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego u tego samego pracodawcy wymaga zawarcia nowej umowy. Naturalnie można w czasie trwania urlopu wychowawczego zatrudnić się u innego pracodawcy albo zawrzeć umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Reasumując celem urlopu wychowawczego jest przede wszystkim zapewnienie pracownikowi możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej w tym czasie nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. W przeciwnym razie, pracodawca będzie mógł skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do wezwania pracownika do stawienia się do pracy.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.